^ Yukarı Dön

 

Anasayfa Doktor Çalışma Takvimi Mhrs Randevu Hastanemiz Nerede  Fotoğraf Galeri Online Lab. Sonuçları Görüş ve Öneriler  

Başhekim Mesajı

Yararlı Uygulamalar

Alo 191

Alo 140

Evde Sağlık

Akılcı Laboratuvar

Alo 171

E-Nabız

Akılcı İlaç

Organ Bağış

Bebek Dostu

Endoskopi - Kolonoskopi

ENDOSKOPİ NEDİR?  NE ZAMAN  YAPILIR?

                 

Kendine ait özel bir ışık kaynağı bulunan, ucundaki kamera aracılığı ile görüntü almayı  sağlayan, bükülebilen tüp şeklindeki bir aletle sindirim sistemi organlarının aydınlatılarak gözle direkt incelenmesi işlemine endoskopi denmektedir.  Bu alete ise endoskop adı verilmektedir.

 ENDOSKOPİDE  NASIL  BİR İŞLEM YAPILIR?

 

Yapılan iş şu: 8-10 milimetre kalınlığında son derece yumuşak bir boru yemek borusundan mideye ve onikiparmak barsağına görülerek yönlendirilip ulaşılıyor. Aşağı yukarı uzunluğu 110-120 santim arasında olan cihazın ucunda kamera var ve geçtiği bölgeleri bir televizyon ekranına yansıtıyor. Doktor da bu görüntülere bakarak hastanın incelenen bölgenin iç yüzeyini görüyor ve teşhisi koyabiliyor. Bu işlem sırasında hastanın nabız durumu ve oksijen düzeyi izleniyor. Gerekirse tanı için parça alınıyor (biyopsi) veya kanama durdurma, polip çıkarma gibi tedavi edici işlemler de yapılabiliyor. İşlem 3-5 dakikada tamamlanıyor. Önceden en az 6 saatlik açlık gerekiyor.

             KOLONOSKOPİ;  makattan esnek ve gastroskopa göre daha uzun olan ucunda  fiberoptik kamerası endoskopla girilir ve yaklaşık 70-120cm kadar bir mesafe gözlenerek kalın barsaklarla ilgili hastalıklar araştırılır. Şayet makattan girildiğinde endoskopik inceleme kalın barsakların son 30-40cm’lik bölümüne yapılırsa buna daflexiblerektosigmoidoskopi denmektedir. O halde sindirim sisteminin endoskopik tetkikleri değişik isimlerde ve sindirim sisteminin  farklı kesimlerini hedefleyerek yapılmaktadır.

 

 GASTROSKOPİ;    mide incelenmesinde kullanılan endoskoplara verilen isimdir. Bu iş için hastanın öğürmesini önlemek üzere boğaz mukozasına uyuşturucu  bir madde püskürtülür. Sonra, tecrübeli bir hekim tarafından, gastroskop yemek borusu içinde mideye indirilir ve gerekli incelemer yapılır. İnceleme esnasında fotoğraf çekilebildiği gibi, sinermatografik inceleme de yapılabilir. Şüphelenilen yerlerden parça alınıp, histopatolojik incelemeye tabi tutulmak suretiyle bazı hastalıkların kesin teşhisini koymak mümkündür. Özellikle mide kanserlerinin kesin teşhisinde gastroskopinin önemi çok büyüktür.

 

          Endoskopi işlemi yapılmadan önce alınması gereken önlemler :

          Net görüntü alınabilmesi açısından yaklaşık 6 saat kadar boyunca hiçbir yiyecek tüketilmemelidir. Muayene esnasında ise sol tarafına yatılır. Lokal anestezik bir ilaç püskürtülerek sizin sakinleşmenizi ve hafif uyku halinde kalmanızı sağlayacaklar. Ağzın hafif açık kalması ve dişlerin korunması için de bir ağızlık dişlerin arasına yerleştirilir.

         Endoskopi işleminden sonra en az yarım saat (30 dakika) dinlenmesi gerekir. Boğaza lokal anestezi yapıldığından yutma refleksi normale dönene kadar katı sıvı gıdalar tüketilmemelidir. Ayrıca midede kalan hava kabarcıkları sebebiyle şişkinlik de hissedebilirsiniz. Fakat bu rahatsızlıklar kısa süreli ve geçicidir.

 

                                   NE ZAMAN GEREKLİDİR?

*Yutma güçlüğü ve çiğneme ile ilgili problemleriniz,

*Devam eden mide ekşime ve yanmaları,

*Uykuda gelen öksürük, horlama nöbetleri ve ses kısıklıkları,

*Yemeklerden sonra veya aç karnına mide sancılarınız ve ağrılarınız

*Şiddetli üst karın ağrısı,

*Üst Sindirim sisteminden kanamalar,

*Tekrarlayan kusmalar,

*Yanlışlıkla yabancı cisim yutulması,

*Barsak düzeninizde değişiklikler,

*Tuvalette dışkılıma ile kanamalar,

*Daha önce tanı konmuş bir sindirim sistemi hastalığının kontrollerine gereksinim,

*Barsak tembellikleri, kabızlık ya da uzun süredir düzelmeyen ishaller,

*Çekilmiş olan mide ve barsak filmlerinde anormal bulgular varsa;

*Açıklanamayan demir eksikliği anemisi

*Açıklanamayan kilo kaybı

*Şiddetli göğüs ağrısı

*Mide ülseri takibi

*Akalazya

*Çölyak şüphesi

*Mide kanseri için

 
 

 


JText::_('LOGIN')
Giriş Yap veya Kaydol
Kullanıcı Adı :
Kullanıcı Şifre :
Beni Hatırla