^ Yukarı Dön

 

Anasayfa Doktor Çalışma Takvimi Mhrs Randevu Hastanemiz Nerede  Fotoğraf Galeri Online Lab. Sonuçları Görüş ve Öneriler  

Başhekim Mesajı

Yararlı Uygulamalar

Alo 191

Alo 140

Evde Sağlık

Akılcı Laboratuvar

Alo 171

E-Nabız

Akılcı İlaç

Organ Bağış

Bebek Dostu

Organ Bağış

Organ On

ORGAN BAĞIŞI NEDİR?

Bir kişinin hayatta iken özgür iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu iki tanık huzurunda belgelemesidir.

18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir. Bağışlanmış olan organın uygunluğu, vericinin beyin ölümünden ve ailenin onayından sonra görevliler tarafından araştırılır.

Organ nakli görevini yerine getiremeyecek ve hatta vücuda zararlı hale gelen hasta organın sağlamı ve yenisi ile değiştirilmesi işlemidir.

Bağışlanacak bir organ ümidiyle her gece uyumak ve bu ümitle sabaha uyanmak, yaşamın kıyısından hayata tutunmaya çalışmak, işte belki çok basit ifadelerle bağış beklemek…

HER ÖLÜMDEN SONRA ORGANLAR ALINABİLİR Mİ?
Organ bağısı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Örneğin; Evde veya yolda vefat eden bir kimse bağış kartı ve ailesinin rızası olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında beyin ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir.

ALINAN ORGAN HERKESE NAKLEDİLEBİLİR Mİ?
Bir organın hiç bir özellik aranmadan herhangi birine nakledilmesi söz konusu değildir. Organ naklinde alıcı verici olacak kişilerin doku uyumları önem arz etmektedir. Alıcı ve vericinin doku uyumu testlerle belirlenir, en yüksek doku uyumunda cerrahi işlem gerçekleşir.

ORGAN ALIMI VÜCUT BÜTÜNLÜĞÜNÜ

BOZAR MI?
Organ alım işlemi uzman doktorlar tarafından yapılır ve organları alınan kişinin cenazesi son derece özenli bir şekilde vücut bütünlüğü bozulmadan aileye teslim edilir. Bu konuda ilgili merkezler özellikle hassasiyet göstermektedir.

DİNEN BİR SAKINCASI VAR MI?
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek.Kurulu organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır. 06.03.1980 tarih 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir.

Kuran-ı Kerimde (Maide Suresi 32. Ayet)
“KİM BİR KİMSEYE HAYAT VERİRSE, ONUN SANKİ TÜM İNSANLARA HAYAT ERMİŞCESİNE SEVAP KAZANACAĞI ’’ beyan olunmuştur.

ORGAN BAĞIŞ KARTINA RAĞMEN AİLEDEN ONAY ALINIYOR MU?
Organ bağışı kişinin vasiyeti niteliğindedir. Bu nedenle yazılı onay; Organ bağış kartınız olsa da kişinin beyin ölümü gerçekleştiğin de aileden alınır. Bağışta bulunan kişinin yaptığı bağış ile ilgili ailesini bilgilendirmesi ailenin onay vermesini kolaylaştırmaktadır.

Organ bağısından vazgeçtiğinizde, size verilen Organ Bağış Belgesini üzerinizde taşımaktan vazgeçmeniz ve merkezimize bu durumu telefonla bildirmeniz yeterli olacaktır.

BEYİN ÖLÜMÜ NEDİR?
Beyin ve beyin sapı fonksiyonlarının geri dönüşümsüz olarak kaybıdır. Beyin ölümü kararı günümüzde 4 farklı branştan (Nöroloji, Beyin Cerrahisi, Kardiyoloji, Anestezi) uzman hekim tarafından tüm değerlendirmeler yapıldıktan sonra verilmektedir.

BEYİN ÖLÜMÜ İLE BİTKİSEL HAYAT ARASINDA FARK VAR MIDIR?
Bitkisel Hayatta solunum kendiliğinden olur, yutma refleksi vardır, sadece bilinç yoktur. Bu durumdaki hastalarda kısmi iyileşme görülebilir.  Beyin ölümünde ise hiçbir şekilde geri dönüş mümkün değildir. Beynin tüm kan akımı ve oksijenlenmesi durmuştur, solunum yoktur. Sadece solunum cihazı ile geçici solunum yapılır. Beyin ölümü gerçekleştikten sonra organlar çıkarılmasa bile kalp belirli bir süre çalışır ve sonra kendiliğinden durur.

ORGAN BAĞIŞINDA BULUNABİLECEĞİNİZ YERLER
Kaçkar Devlet Hastanesi Organ Doku Nakli Koordinatörlüğü
Diğer Devlet Hastanelerimizdeki Organ Bağış Büroları

Beni Hatırlamak için;

Gözlerimi;

Bir bebeğin yüzünü, bir kadının gözündeki sevgiyi ve gün ışığını hiç görmemiş adama verin,

Kalbimi;

Kalbi kendisine acı vermekten başka bir şeye yaramayan birine verin,

Kanımı;

Bir otomobil enkazı altından çıkarılmış gence verin. Verin ki, torunlarının oynadığını görene dek yaşayabilsin.

Böbreklerimi;

Yaşamını makineye bağlı olarak sürdüren birine varin.

Kemiklerimi;

Yürüyebilmesi için sakat bir çocuğa nakledin.

Eğer benden bir şeyler gömmeniz gerekiyorsa, benim hatalarımı, kusurlarımı ve Ön yargılarımı gömün. Ruhumu Allah’a, Günahlarımı şeytana verin. Eğer beni hatırlamak isterseniz, bunu size ihtiyacı Olan birine yardım ederek yapın.

Eğer bütün bu istediklerimi yerine getirirseniz, ben sonsuza kadar yasayacağım.

 
 

 


JText::_('LOGIN')
Giriş Yap veya Kaydol
Kullanıcı Adı :
Kullanıcı Şifre :
Beni Hatırla